Wyjście optyczne audio - kilka pytań?

lukaszg

New member
Witam,

mam kilka pytań odnośnie działania wyjścia optycznego. Część informacji znalazłem ale chcę je potwierdzić i uporządkować (mój TV to 47PFL7606K).
Więc po kolei: telewizor ma wyjście cyfrowe - optyczne (takie w którym widać migającą czerwoną diodę).
Rozumiem, że wszystko co jest odtwarzane w telewizorze i ma dźwięk (czyli: kanały satelitarne, analogowe, komputer podłączony przez VGA + mini jack, player DVD podłączony przez HDMI) jest transmitowane przez ten port. Innymi słowy - zawsze na wyjściu optycznym jest ten sam dźwięk który jest odtwarzany przez telewizor. Oczywiście wiadomo, że TV nie odtworzy dźwięku 5.1 i może go jedynie przetransmitować przez wyjście cyfrowe.

Czy jeśli podłączę głośniki do wyjścia cyfrowego, to sterowanie ich głośnością odbywa się za pomocą pilota TV czy muszę mieć osobny pilot do głośników? Jeśli jest jakiś standard który muszą obsługiwać głośniki, żeby tak się dało, to jak się nazywa?

Po co w zestawie głośników (na przykład Sony HT-AS5) są wejścia HDMI?

Jeśli podłączę komputer nie przez VGA ale przez HDMI to czy komputer będzie potrafił tym jednym kablem przesyłać dźwięk 5.1 który następnie zostanie przesłany przez TV do wyjścia optycznego a następnie odtworzony przez głośniki?

Czasami zdarza się, że filmy na polskich kanałach są nadawane w Dolby Digital - rozumiem, że to jest własnie ten standard 5.1 - czy głośniki muszą potrafić to jakoś dodatkowo dekodować, czy już samo wyjście optyczne wysyła sygnał w sposób zrozumiały dla głośników?
 

euro01

New member
Po pierwsze najważniejsze. Wyjściem optycznym wyjdzie dźwięk w postaci cyfrowej źródła odtwarzanego w danej chwili przez telewizor (czyli co widzisz to słyszysz). Ale, aby posłuchać dźwięku z wyjścia optycznego po drugiej stronie kabla musi być jakiś wzmacniacz (amplituner) z możliwością przetworzenia (rozkodowania) tego dźwięku i przekazania na głośniki. Z dużym prawdopodobieństwem mogę powiedzieć, że pilotem od telewizora nie ustawisz poziomu głośności, głośność musisz ustawiać we wzmacniaczu . Jeżeli chcesz podłączyć sam zestaw głośników (bez amplitunera kina domowego), to jest też taka możliwość, ale muszą one posiadać odpowiedni dekoder/ wzmacniacz, który ten dźwięk z postaci cyfrowej rozkoduje i przerzuci na głośniki (zestaw Sony, który podałeś posiada taką możliwość).
Co do złącza HDMI to niektóre telewizory oraz odtwarzacze BD posiadają wyjścia HDMI także do przekazywania dźwięku i ten zestaw głośników potrafi odtwarzacz po HDMI i przerzucić pewnie obraz na telwizor po wyjściu HDMI z tego zestawu głośników. Na pewno kablem HDMI (i tylko HDMI) będziesz mógł przesłać dźwięk 5.1/7.1 i obraz do telewizora. Ale nie wiem czy telewizor na wyjściu optycznym będzie przesyłał dźwięk 5.1 czy stereo. Rożni producenci w różnych telewizorach inaczej do tego podchodzą, ale jak jest w tym telewizorze? Też mnie ten temat nurtuje, bo jestem zainteresowany kupnem tego modelu. Zadałem to samo pytanie już jakiś czas temu na forum i nie dostałem do dzisiaj odpowiedzi. Sprawdzałem nawet w instrukcji obsługi w internecie i nic na ten temat nie piszą. Może znajdzie się ktoś, kto sprawdzał czy dźwięk po optyku wychodzi stereo czy zakodowany 5.1?
 

lukaszg

New member
Dzięki za odpowiedź. W międzyczasie dowiedziałem się trochę na ten temat. Mój TV wspiera HDMI-ARC (Audio Return Channel) który właśnie odpowiada za przesyłanie dźwięku zwrotnym kanałem po HDMI. Kupiłem do tego amplituner Yamaha rx471 i właśnie w ten sposób go podłączę - za pomocą jednego kabla HDMI.

Też się zastanawiałem na temat przesyłania dźwięku (TV ma wbudowany tuner sat więc powinien jakoś przesyłać Dolby Digital) i zadałem to pytanie na pomocy Philipsa. Dostałem odpowiedź, że przez HDMI ARC przesyłany jest dźwięk taki jak przychodzi z satelity i to amplituner musi mieć dekoder odpowiedniego kodeka. Nie wiem jak wygląda to w przypadku kabla optycznego ale jeśli przez optyczny jest możliwość przesyłania dźwięku Dolby Digital w postaci w której dekoder powinien go dekodować to chyba będzie tak samo jak po HDMI?
 

jery--

New member
Bez reklam
Mam ten telewizor, ale na co dzień nie korzystam z jego wyjścia optycznego. Raz zrobiłem próbę pod wpływem pytań o to tutaj, ale nie wiem czy jest miarodajna.
Mianowicie podłączyłem optykiem TV z ampli i dźwięk z naziemnej TV jest w stereo, ale pewnie tak jest nadawany, pomimo że na niektórych stacjach jest do wyboru DD. Sygnał przesłany z PS3 do TV kablem HDMI, a później z TV do ampli optykiem jest również stereo, ale nie mam pewności czy nie trzeba uaktywnić jakiejś opcji by było 5.1. Sygnał z PS3 do ampli bezpośrednio przez optyczny jest dekodowany jako 5.1. Po HDMI oczywiście 7.1.
Może tak być że wyjście optyczne jest potraktowane "po macoszemu", skoro jest kanał zwrotny po HDMI. Ale potrzebny jest do tego kabel 1.4 który umożliwia przesył dźwięku kanałem zwrotnym i oczywiście amplituner który to potrafi. Moja Yamaha RX-1800 jest już za stara na to...

pozdrawiam
 

euro01

New member
Dzięki za odpowiedź i sprawdzenie tematu. Ja napisałem do Philipsa w tej sprawie i odpowiedź nie rozwiązuje tematu, ale może sugerować dlaczego u Ciebie nie działało 5.1
"telewizor PHILIPS 42PFL7656
nie obsługuje dźwięku DTS (Digital Theatre System)
i E-AC3 (Dolby Digital Plus), natomiast obsługuje sygnał AC-3 (Dolby
Digital)". Może dźwięk z PS3 nie był w formacie AC-3 i dlatego tv nie przesłał go dalej. To samo może być z telewizją. Brak obsługi AC-3 występuje w bliźniaczym modelu LG, można więc wnioskować że Philips poradził sobie z tym problemem i z Divx dźwięk leci bez problemów. Ale Twoja odpowiedź mnie trochę zmartwiła, bo liczyłem, że jednak z PS3 dźwięk po optyku pójdzie zakodowany 5.1 a nie stereo. Wątpię też, że można to odblokować.
 

jery--

New member
Bez reklam
Dlatego się zastrzegłem że nie jestem pewny wyniku mojej niedoskonałej próby. W PS3 można odznaczać różne rodzaje przesyłanej fonii, ale teraz tego nie sprawdzę, może jutro.
 

jery--

New member
Bez reklam
Witam ponownie,

Oglądałem ostatnio TVN w DVB-T i było w DD 5.1 i taki format TV wypuścił po optyku. Tak samo było z filmem na USB, dźwięk w formacie AC-3.
DTS'u oczywiście nie odtwarza (szumy w głośnikach).

pozdrawiam
 

lukaszg

New member
Odgrzebuję swój stary post, bo przybyło mi urządzeń i zmieniłem trochę sposób podłączenia:

dekoder sat, dekoder kablówki i komputer podłączone przez HDMI do TV
TV połączony z ampli przez optyk (i HDMI do testów).

W jaki sposób sprawdzić, czy ampli dostaje dźwięk dolby? Mogę włączyć dekodowanie surround nawet dla kanałów nie surround i coś w tylnych głośnikach słychać.

Póki co robiłem testy na słuch, na TVP1 HD i TVP2 HD:

- po włączeniu dolby na dekoderze zmienia się rodzaj dźwięku, kanał środkowy jest troszkę głośniejszy
- w tylnych głośnikach coś słychać niezależnie od ustawieniach na dekoderze sat, wyłączenie surr.decode na ampli wyłącza tylne głośniki
- na komputerze jestem w stanie testować każdy głośnik osobno, działają tylko prawy i lewy, niezależnie od ustawień ampli (straight, surr.decode), wcześniej gdy komputer był podłączony bezpośrednio do ampli działały wszystkie

- wszystkie powyższe obserwacje są takie same dla połaczenia HDMI Arc i optyka.


Update:
znalazłem w opcjach jak sprawdzić rodzaj dźwięku.
Kilka dodatkowych obserwacji, może się komuś przyda:
dźwięk dolby jest przesyłany z dekodera kablówki do TV i TV potrafi go przesłać dalej do ampli, zarówno optykiem jak i hdmi.
Dekoder satelitarny (technistar s2) z jakiegoś powodu nie wysyła dźwięku. Komputer będę sprawdzać później.
 
Ostatnia edycja:

rado112

New member
Posiadam TV 47PFL7606, amplituner Onkyo 5.1, dekoder sat ARIVA. Filmy odtwarzane z usb (MKV+AC3, AVI+AC3) po optyku przesyła DD. Tuner sat do TV podłączony HDMI po optyku przesyła DD (ale w dekoderze jest opcja która musi być włączona).
 

lukaszg

New member
Dzięki,
w międzyczasie znalazłem opcję która musi być włączona w Technisacie - format dźwięku musi być ustawiony jako bitstream a nie PCM.

Został mi jeszcze komputer do zrobienia.
System to ubuntu, podobno da się zrobić tak żeby wysyłał format AC3/DTS. Przy bezpośrednim połączeniu kablem HDMI do ampli dźwięk przestrzenny działał. Teraz działa tylko stereo, po włączeniu 5.1 wyraźnie słychać, że brakuje kanałów - w filmach dialogi są zwykle w sentralnym głośniku i dialogów właśnie nie słychać.
 

eliksyr

New member
Witajcie, jak wybrać wyjście audio po podłączeniu optykiem tv i amplitunera? Zawsze miałem podłączone audio pod odpowiednie kolumienki z tłu ampli "CD". "DVD" etc, a optykiem jak to będzie się nazywać i jak to wybrać z poziomu ampli?
 

bogaty

New member
Bez reklam
Też się ostatnio bawiłem i teraz mam takie połączenie TV z ampli kanałem zwrotnym, do ampli PS3 i blu ray sony.Działa 3D w grach na ps3, podłączyłem wszystko HDMI 1.4.Teraz zostalo mi podłączenie laptopa, w ampli mam jedno wolne HDMI i dwa wejscia po optyku, w laptopie mam HDMI out, chyba takie rozwiązanie będzie najlepsze?
 
Do góry