DNLA - technika odtwarzania plików

Katorga

New member
Mam w planach zbudować sieć. TV z DNLA podłączony do dysku sieciowego a dysk sieciowy z kolei podłączony do PC. PC i TV dzielą się plikami z dysku sieciowego. Czytałem na innych forach że formaty obsługiwane przez TV musza być wspierane również przez dysk sieciowy, to mnie dziwi i pytam tutaj czy to prawda.

Telewizor Samsung Ps50b850 media serwer Netgear Stora.
 

kertis

New member
DLNA to nic innego jak kolejny sposób przesłania pliku z urządzenia masowego do tv. TV musi umieć odtwarzać dany plik, bo to tv zajmuje się dekodowaniem. Można się jednak posiłkować takim rozwiązaniem, że zanim prześlemy plik do tv to go poddamy transkodowaniu do formatu zjadliwego dla tv (np. przesz ps3 media server lub podobne).
Poza łatwością podłączenia to dlna ma jednak więcej wad, problemy z przewijaniem lub jego brak, dłuższy czas dostępu do pliku. Jak możesz podłączyć dysk sieciowy po usb do tv to tylko zyskasz na czasie.
 

Katorga

New member
Nie mam takiej możliwości. Połączenie musi być poprzez skrętke tak jak założyłem na początku czyli TV <- Dysk sieciowy <-> PC Moge co najwyżej skorzystać z dodatkowego odtwarzacza plików np. Qnap NMP-1000 który podłącze poprzez HDMI ale będzie mnie to kosztować więcej i nie będzie mi potrzebne w TV DNLA za które zapłaciłem.

Czyli dysk sieciowy musi być zgodny z DNLA ale nie musi obsługiwać kodeków bo tym zajmuje się TV ?
Czy użytkowanie DNLA jest aż tak nie przyjemne ?
 

kertis

New member
Opisze Ci jak to jest u mnie:
Sytuacja 1: Pendrive podłączony do TV - czyta filmy, szybko odtwarza, pozwala na szybkie przewijanie i wznawianie oglądania od ostatniego miejsca. W sumie rozwiązanie mi bardzo odpowiadające, choć wiem, że jak np. film będzie miał wysoki profil bądź dźwięk w DTS, to muszę wcześniej i tak się nim pobawić na kompie, bo tv będzie miał z nim problemy.

sytuacja 2: nie chce mi się przegrywać pliku na usb i wstawać z fotela więc odpalam na laptopie PS 3 media server (laptop ~ wifi ~ router - skrętka - tv), na tv mam udostępnioną po DLNA zawartość dysku laptopa. Jak film jest zjadliwy to leci od razu bez dekodowania do tv, jak ma np. dźwięk w DTS to PS3 go dekoduje do formatu zjadliwego dla tv i też działa. Z tym, że z przewijaniem już tak różowo nie jest, bo trzeba czasem dłuższą chwilę poczekać, aż PS3 skoczy do danego miejsca i przekonwertuje. Przy full hd mam lagi (ale to wina akurat wi-fi w standardzie g, pewnie przy n juz by działało płynnie), przy 720p nawet działa ładnie.

Co do twoich pytań, nie mówie, że DLNA jest takie złe, jest całkiem przyjemne, ale ma swoje ograniczenia. Jeśli chcesz odtwarzać filmy bezpośrednio z dysku przez DLNA to dysk musi wspierać DLNA, a filmy muszą być w formatach zjadliwych dla tv. Jeśli Twój dysk sieciowy nie ma opcji transkodowania to wtedy możesz odtwarzać to co umie odtworzyć tv.

zatem: Możesz próbować podłączyć wszystko tak jak sobie wymyśliłeś, jak Twój dysk to takie coś:
w ww.netgear.com/upload/product/ms2110/stora_ms2110_ds_12nov09.pdf
to powinno nieźle działać w połączeniu z możliwościami odtwarzania oferowanymi przez tv. Jednak pewnie prędzej czy później trafi Ci się plik, który nie pójdzie (np. z muzyką w DTS) - wtedy będziesz musiał przekodować go na kompie (akurat sam dźwięk z DTS do AC3 się koduje szybko, cały film już zajmuje więcej czasu).

Zostaje Ci jeszcze do rozwiązania na jakim dźwięku Ci zależy, czy będzie leciał z tv do ampli czy np. wystarcza Ci stereo telewizora.
 

Katorga

New member
Formaty obsługiwane przez mój TV wystarczą w zupełności. Na innym forum zostałem poinformowany, że kodek muszą być i tu i tu (forum **********). Dlatego zadaje to pytanie po raz kolejny.

Jeżeli chodzi o dźwięk to tym zajmuje się amplituner, głośniki przy Tv są wyłączone. Czy to problem ?
 

kertis

New member
Co do kodeków, z mojej wiedzy i praktyki używany jest kodek tv, ale na 100% gwarancji Ci nie dam. Jeśli ktoś odpisał, że ma być tu i tu to może sięgnij do dokumentacji DLNA albo jakiegoś serwera DLNA co i jak jest przesyłane aby mieć pewność.

Co do dźwięku, pytałem ponieważ jeśli podłączysz ampli pod tv (np. optykiem) i będziesz odtwarzać pliki przez DLNA to musisz się liczyć z tym, że samsungi nie dekodują, ani nie przekazują nawet (passthrough) dźwięku w dts, więc jeśli będzie tak zakodowany to nic nie usłyszysz. AC3 i mp3 będą grać oki.
 

Katorga

New member
Wszystko jest podpięte HDMI do amplituner a skrętka jest podpięta do DNLA i routera. To mogło by nie działać z tym że HDMI jest full duplex. Chcę oczywiście żeby dzwięk leciał z kolumn.

Czy DTS jest częstym przypadkiem ?

Wydaje mi się nonsensem obsługa kodeków z jednej i drugiej strony. Tak mnie poinformowano na innym forum podaje adres do wątku w załączniku ponieważ jestem za młodym forumowiczem by dodawać linki.
 

Attachments

  • adres.JPG
    adres.JPG
    3,9 KB · Wyś: 3113
Ostatnia edycja:

kertis

New member
Nie ma znaczenia czy to po optyku czy hdmi. Samsung nie wypuści Ci dźwięku DTS bo go nie dekoduje, ani nie przekazuje. Poczytaj sobie petycję do samsunga jaka wyszła jako inicjatywa forumowiczów. Na dzień dzisiejszy będzie cisza.

Co do DTS, jest mniej rozpowszechniony niż AC3, ale w lepszych jakościowo materiałach zdarza się często. Jak pisałem wcześniej DTS to też nie tragedia, bo możesz sobie przepuścić plik z dźwiękiem w DTS przez np. popcorn converter i dostaniesz AC3 (zajmuje to jakieś 5-10% czasu trwania filmu i odbywa się bez ponownej kompresji materiału video). Wysoki profil lub duży bitrate jednak już wymaga rekompresji całego filmu.

A co do linka: forum konkurencyjne jest zakazane na tym forum, stąd cenzura.
 

Katorga

New member
A może SONY KDL 52 V 5500 będzie lepszy ?
Czy DTS może zostać obsługiwany przez telewizory Samsunga po aktualizacji software ?

Z tym DNLA będę musiał spróbować samemu żebym się dowiedzieć ostatecznie.
 
Do góry